Who’s who

Stewards and OfficersContacts for departmental conveners, stewards and branch officers
Branch Office 0131 558 7488 – UNISON Direct 0845 355 0845
Jump to Conveners and stewards | Branch officers


Conveners and Stewards

Associated Bodies: Convener: Vacant

Corporate Services: Convenor:  Mike Smith, Vice Convener, Hugh Menzies
Stewards: Hugh Menzies, Graeme Nisbet, Mike Smith, Don Naismith

Edinburgh Leisure: Convener: Vacant
Stewards: Jon Duff, Alison Johnston, Geoffrey Hajcman

Education & Children’s Services: Convener: Pauline Henderson, contact via Branch Office 0131 558 7488 (option2)
Stewards: Anthony Quinn, Fred Marinello, Greta Kaceviciute, Jacqui Bain, Jayne Weavers, Leigh Petty, Lorraine Anderson, Pauline Henderson, Robin Munro, Tony Hall, Yvonne McGregor, Graham Neal, Joanna Russell, Pamela Loughran, Robert Hart, Stephen Studders, Natalia Ramos Rubert, Karina Baird, Lynne Robertson, Robert Courtney, Tracey Mulligan, Hayley Rankin, Jacque Swartz, Lesley McArthur, Amy Ferguson, Gail Pryde, Kirsti McDonald.

Health & Social Care:  Convener: Vacant
Stewards: Colin Sutherland, David Clark, Gavin Mabon, Kirsten Hey, John Downs

Place: Convenor:  Kyle Bellamy, contact via branch office 0131 558 7488
Stewards: Allan King, Andrew McAlpine, Christina Goddard, George Burnett, Gerry Stovin, Ginger Cutt, Ian Mullen, John McCafferty, Keith Harper, Kyle Bellamy, Lynn McLaughlan, Michael Addy, Ross Stevens, Stuart Russell, Tom Howorth, Dave Hewitt

Valuation Joint Board: Convener: Sean Allan
Stewards: Sean Allan, Susan Grierson, Gary Miller, Fiona Irving

Voluntary Sector: Amanda Kerr, CVS Caseworker Contact Branch Office via 0131 558 7488
Stewards:  Ania Kinross (Autism Initiative), Suzanne Quinan, Catherine McMillan (Canongate Youth) Alexis Campbell, Belinda Norton (COSLA), Margaret Henderson (ELCAP), David Campbell, (Mobility Operations), Penelope Daish, Martine Sandison (Garvald) and Susan Waddington, Emma Martin (SACRO)


Branch Officers
(click here for roles)
President: vacant
Chair: Caroline McLean
Vice Chair(1): Pauline Henderson
Vice Chairs (2): Tom Howorth
Treasurer: vacant
Secretary: Tom Connolly
Assistant Secretary: vacant
Service Conditions:
Co-ordinator: Tom Connolly
Convener: David Harrold
Officers: Pauline Henderson, Caroline McLean, Kyle Bellamy, Ian Mullen
Equalities: vacant
Health & Safety: Ian Mullen
Communications: vacant
Education: vacant
Disabled Members Officer:
International: vacant
Welfare: Mike Smith/Caroline McLean
Recruitment/ Membership Services: vacant
Lifelong Learning Organiser: Graeme Nisbet
Young Members: vacant
Black Members: Isabella Ingibina
Women’s Officer: Mairi Byatt
Environment Officer: Ashley Oldham
LGBT+ Officer: vacant
Auditors: vacant
All are contactable via the Branch Office on 0131 558 7488 option 2